Інформація про роботу Явірської ГЕС


 

Явірська ГЕС була введена в експлуатацію у 1961 році і пропрацювала до 1975року. З 1975 року до 2006 року ГЕС не експлуатувалась. За цей період було зруйновано земляну греблю, береговий устій, демонтовано все обладнання, будівлі та споруди знаходились в аварійному стані. TOB "Енергоінвест" придбало залишки ГЕС та інвестувало у відновлення Явірської ГЕС більше 10 млн. грн. У 2008 році Явірська ГЕС відновила свою роботу. За період експлуатації TOB "Енергоінвест" додатково вкладало кошти в розчистку русла р.Стрий зі сторони нижнього б'єфу, виконувало роботи по берегоукріпленню та модернізації ГЕС. Щорічний об'єм виробництва електроенергії виявився значно меншим, ніж той, що розраховувався при техніко-економічному обгрунтуванні, тому термін окупності вкладених коштів значно зріс і на теперішній час, ще не закінчився. Так за 2012рік було вироблено 1,7 млн. кВт/год. електроенергії при запланованих 3,5 млн. кВт/год, суттєво зривається план виробітку і у поточному році. Причиною цього є мала приплинність води, часті необгрунтовані скиди води, в наслідок цього коефіциент використання встановленної потужності у 2012 році склав лише 0,3, що значно меньше ніж в середньому по підприємсту. На Явірській ГЕС працює 5 робітників середня зарплата складає 3 632, 17 грн.
Платежі до бюджету склали:
2012 рік - оренда землі - 5 014,41 грн.
збір за спецводокористування - 94 101,92 грн.
8 міс. 2013 року - оренда землі - 2 926,21 грн.
збір за спецводокористування - 55 876,46 грн.
Явірська ГЕС зареєстрована у Державному реєстрі ПНО як потенційно небезпечний об'єкт (реєстраційний номер ПНО-03.46.2009.0019508), тому немає категорії рівня небезпеки.
Зоною відповідальності працівників ГЕС за безпеку на об'єкті є територія обмежена огорожею. За межами огорожі персонал відповідає за рівні води в верхньому б'єфі та за скид води в нижній б'єф не менше санітарного.
Процедуру скиду води регламентує Інструкція по пропуску повені (льодоходу) та дощових паводків через гідроспоруди, яка погоджена з управлінням з питань надзвичайних ситуацій Львівської ОДА, управлінням водного господарства Львівського обласного ВУВГ "Облводгосп", Турківською районною комісеєю з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, Турківськім районним відділом Головного управління МНС України у Львівській області. Крім Інструкції, черговий Явірської ГЕС проводить скид води за вимогою комісії з надзвичайних ситуацій Турківської РДА та з погодження керівництва ТОВ "Енергоінвест". Згідно Правил експлуатації гідротехнічних споруд та водосховищ, дозволена швидкість скиду (спрацювання) води з водосховища або водойми не повинна перевищувати 15 см. рівня за годину. За січень-лютий 2013 року за вимогою Турківської РДА Явірська ГЕС вимушена була здійснити шість залпових скидів (швидкість спрацювання більше 15 см. рівня за годину) води, які не мали аварійного характеру однак, згідно з правилами перевищення скиду більше як 15 см/год., було необгрунтоване. Залповий скид води може призвести до пошкодження гідротехнічної споруди та підтопленню населених пунктів нижче по течії. Контроль та нагляд за скидом (пониженням) води з водойми здійснює черговий ГЕС.
Основні заходи безпеки в період весняного льодоходу та паводку розроблені та затверджені "Інструкцією по пропуску повені (льодоходу) та дощових паводків через гідроспоруди Явірської ГЕС". Крім цього на період весняного льодоходу та паводку, видається щорічний наказ по підприємству, з відповідними заходами та створенням матеріальних запасів для усунення аварійних ситуацій.
Проходження нересту на водних об'єктах області регламентується наказом Управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства у Львівській області. На виконання цього наказу черговий персонал ГЕС підтримує рівні води згідно правил експлуатації водойми. Протягом нерестового періоду, не виконуються земляні роботи в прибережних та захисних смугах. Для пропуску плідників риб на вище розташовані нерестовища, згідно рекомендації Львівдержрибоохорони, проводиться вирівнювання верхнього та нижнього б'єфів шляхом підняття водоскидних сегментних затворів на період проходження риби.
Висновки комісії по розслідуванню нещасного випадку, який стався у цьому році нижче Явірської ГЕС на час підготовки даної відповіді ТОВ "Енергоінвест" не отримувало. Крімінальне провадження, порушене Турківським РВ УМВС у Львівській області по факту нещасного випадку, закрите за відсутністю складу злочину.
Також доводимо до Вашого відома, що ТОВ"Енергоінвест" постійно надає посильну спонсорську допомогу мешканцяіц/та організаціям Турківського району

 

Відповісти

CAPTCHA
Це питання для перевірки людина ви, чи робот.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image without spaces, also respect upper and lower case.