Чому неточні списки?


Близько 2 тисяч виборців Турківщини звернулися до районного відділу ведення державного реєстру виборців з проханням внести зміни у їхні персональні дані чи виборчу адресу або включити інформацію про них до бази. Та, не зважаючи на це, в день голосування виявилося, що багато людей отримали запрошення на вибори не за тією виборчою адресою, були неправильно внесені до списку виборців або взагалі не знайшли себе в ньому і, в результаті, не змогли зреалізувати своє право обирати. Чому так сталося, ми запитали у начальника відділу Галин Стефаник.

– Насамперед, Христос рождається, дорогі турківчани. Вибори президента України в цьому році стали першим випробуванням для нашого відділу, який при Турківські РДА був створений наприкінці 2007 року. Проблем, як виявилося дуже багато.

– Давайте спробуємо проаналізувати ці проблеми… Поясніть будь ласка читачам, як формувалися виборчі списки для виборів 17 січня?

– Формувалися вони на основі списків 2006 року, які, як ми знаємо, також були не досконалим. Минуло 4 роки, а це немалий термін. За цей час відбулося багато змін. Люди народжувалися, помирали, міняли прізвище та місце реєстрації. Відповідно, всі ці зміни ми повинні були внести до списків виборців. За законом, підставою для внесення змін можуть бути тільки офіційні дані відділу РАЦСу та міліції (паспортного столу). Крім того виборцям була надана можливість самим уточнити дані про себе у реєстрі після того, як вони отримали відповідне повідомлення Центральної виборчої комісії з неправильною інформацією про себе або взагалі не отримали його. Ми старалися, працювали, як могли, але багато неточностей все ж таки є.
Ми надіємося, що після першого туру виборів нам вдасться виправити деякі помилки у списках, адже ми знаємо тепер свої слабкі місця, де, можливо, недопрацювали…

– Які помилки у списках були найпоширенішими? Чи можна пояснити їх причини?

– Сформовані попередні списки виборців перед голосуванням були передані на виборчі дільниці для того, щоб члени комісій мали змогу максимально уточнити дані в списках і надати нам інформацію про можливі неточності. На жаль, співпраці з дільничними комісіями такої, як би хотілося, не було. В нас є 66 виборчих дільниць. З них буквально по десяти ми працювали досить активно. З інших дільниць до нас зверталися вкрай рідко або взагалі не зверталися. По тих дільницях, члени яких до нас зверталися, ми, звичайно, зробили все можливе, щоб списки були максимально точними. Списки на решті дільниць виявилися значно гіршими.
Неточності, насамперед, виявлялися при зміні виборцем прізвища. Інформацію про це нам подає відділ РАЦСу. Але, якщо була якась розбіжність в даті народження, тобто не співпадала дата народження за даними РАЦСу і дата народження, яка була у списках, така людина могла бути автоматично внесена двічі. Ми максимально уточняли, чи то одна й та сама людна, чи це різні люди, але вносити зміни ми можемо тільки на підставі офіційних документів. Тому навіть, якщо траплялося так, що хтось із наших працівників чи членів ДВК знали, про кого саме йдеться, ми не могли виправити помилку без особистої заяви цього виборця. Мусить бути копія паспорта або довідка з місцевої ради про місце фактичного проживання людини.

– Галино Ярославівно, чому багато людей не могли знайти себе у списках виборців?

– Так, були такі випадки. Це стосується, зокрема, членів дільничних виборчих комісій. Мене дивує, що багатьом з них доводилося пояснювати, що, згідно із законом, членів ДВК на один день вилучають із остаточного списку виборців для того, щоб вони могли проголосувати на тій дільниці, на якій працюють у день виборів. Їх дані вписуються у продовжений список і вказується постанова ЦВК, відповідно до якої той чи інший виборець працює членом ДВК.
Ще однією причиною того, що люди не могли знайти себе у списку виборців є те, що цього разу списки формували не за алфавітом, як раніше, а за виборчими адресами. Тобто спочатку йдуть жителі однієї вулиці, відповідно будинків за номерами, далі – іншої і так по-порядку. Могла бути неправильно вказана адреса і людина була внесена в список, але зовсім в іншому місці. В таких випадках, якщо виборці зверталися в день голосування до нас, ми знаходили їх в базі за прізвищами, казали порядковий номер у списку і тоді вони поверталися на дільницю та голосували. Звичайно, багато людей просто повернулися і пішли додому.

– Як можуть виправити дані про себе ті люди, в яких виникли проблеми пі час голосування 17 січня?

– Я дуже прошу всіх звертатися до нас з копією паспорта, якщо треба змінити персональні дані; з довідкою з місцевої ради, якщо треба змінити виборчу адресу; і з тим, і з тим, якщо треба включити виборця до списку. 27 січня ми закриваємо базу даних і передаємо її для видруковування списків для ІІ туру президентських виборів. Тому бажано, щоб люди зверталися до 27 січня. До цього часу ми працюватимемо без вихідних. А взагалі, уточнювати дані можна в будь-який момент, адже реєстр виборців діятиме на постій основі і використовуватиметься для складання списків виборців під час усіх наступних виборів в Україні, зокрема для виборів до місцевих рад, які мають відбутися в травні. Тому кожна людина, яка вважає своїм громадянським обов’язком брати участь у голосуванні, тобто формуванні влади на різних рівнях, повинна прийти до відділу ведення державного реєстру виборців і перевірити дані про себе. Наша адреса: вул.. Січ. Стрільців, 62, м. Турка (будинок райдержадміністрації), телефон: 3-16-50, 3-12-11. Ми працюємо з понеділка до п’ятниці, з 9.00 до 18.00 год.

Відповісти

CAPTCHA
Це питання для перевірки людина ви, чи робот.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image without spaces, also respect upper and lower case.