Проект РІШЕННЯ від ___липня 2018 року


 

УКРАЇНА

ТУРКІВСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ЛЬВІВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

ХХI  сесія                 VII  скликання

 

Проект   РІШЕННЯ

 

від  ___липня    2018    року

 

 Про надання пільг мешканцям району з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на приміських та міжміських маршрутах 

 

       Відповідно до ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши інформацію начальника управління соціального захисту населення Турківської районної державної адміністрації М.Гута про надання пільг мешканцям району з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на приміських та міжміських маршрутах, враховуючи рекомендації постійних депутатських комісій з питань бюджету, фінансів, інвестицій та соціально-економічного розвитку району та з гуманітарних питань, питань молоді, засобів масової інформації та соціального захисту населення, Турківська районна рада 

 

ВИРІШИЛА:

 

1. Інформацію начальника управління соціального захисту населення Турківської районної державної адміністрації М.Гута про надання пільг мешканцям району з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на приміських та міжміських маршрутах взяти до відома.

2. Відмовитись від надання пільг мешканцям району у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на приміських та міжміських маршрутах та відповідні пільги продовжувати надавати у безготівковій формі. 

3. Управлінню соціального захисту населення Турківської РДА подати Програму надання пільг у готівковій формі при формуванні районного бюджету Турківського району на 2019 рік.

4. Звернення до Української асоціації районних та обласних рад, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України затвердити (додається).

5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні депутатські комісії з питань бюджету, фінансів, інвестицій та соціально-економічного розвитку району та з гуманітарних питань, питань молоді, засобів масової інформації та соціального захисту населення.

 

Голова районної ради                     Володимир ЛОЗЮК 

Верховна Рада України 

 

Кабінет Міністрів України

 

Українська асоціація районних та обласних рад

 

 

Звернення

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 197 "Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах" визначено механізм надання зазначених пільг.

В районному бюджеті Турківського району на 2018 рік для забезпечення пільгового проїзду громадян передбачені кошти в сумі 100,0 тис. грн., з обласного бюджету районному бюджету за перше півріччя на приміські перевезення має поступити 293,0 тис. грн., а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №197 (без урахування пенсіонерів за віком) – тільки на 7 місяців цього року (червень – грудень) потрібно 12422,0 тис. грн., що становить майже 5 відсотків видатків районного бюджету. 

Положення вказаної вище постанови призводять до обмеження пільг особам, які, відповідно до пункту 7 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», мають право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів незалежно від відстані та місця проживання. Розмір щомісячної готівкової виплати, розрахований відповідно до пункту 4 постанови КМУ, не відображає реальних витрат на проїзд.

Як відомо, крім компенсації за проїзд пільгових категорій громадян, зазначених у постанові, місцеві бюджети, згідно з нормами чинного законодавства повинні також відшкодовувати кошти за проїзд громадян, які досягли пенсійного віку. На жаль, наш район не зможе вишукати такий фінансовий ресурс. Тож цілком імовірно, що якась частина наших пенсіонерів не буде мати можливості скористатися пільгами на проїзд у громадському транспорті.

Таким чином, вказаною постановою порушуються норми статті 22 Конституції України, яка передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод; статті 24 Конституції України, згідно з якою громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом; а також статті 142 Конституції України, яка передбачає, що витрати органів місцевого самоврядування, які виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою.

Набрання чинності постановою «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах» призведе до великого навантаження на місцеві бюджети. Такі бюджети, як наш, просто не зможуть забезпечити надання пільг згідно даної постанови, а це може збільшити соціальну напругу серед мешканців Турківщини.

Ми, депутати Турківської районної ради, підтримуємо звернення Львівської обласної ради щодо відновлення фінансування компенсацій за пільговий проїзд із державного бюджету. 

З огляду на те, що монетизація пільг на перевезення розбалансовує місцеві бюджети та не враховує інтереси всіх пільгових категорій громадян, звертаємось з проханням відновити фінансування компенсацій за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенції з Державного бюджету, та при уточненні показників Державного бюджету України на 2018 рік передбачити для Львівської області субвенцію на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у сумі, не меншій ніж 300 млн. гривень. Як альтернативний варіант до вирішення даної проблеми, пропонуємо скасувати постанову Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 197 «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах» або привести її у відповідність до норм Конституції України, Законів України та інших нормативно-правових актів. Доцільно, на нашу думку, на державному рівні прийняти рішення щодо нормативного регулювання пільгових категорій населення та переглянути чинні закони і підзаконні акти, зокрема: скоротити кількість пільгових категорій, враховувати реальний дохід громадян, а не лише соціальний статус при наданні пільг, запровадити можливість на місцевому рівні приймати рішення щодо пільгових категорій, зокрема визначати для них обмежувальні умови.

 

 

 

Прийнято на XХI сесії 

Турківської районної ради VII скликання 

__ липня 2018 року